Vinaora Nivo Slider

  

 

Stefan Rysmann urodził się 31 lipca 1908  roku  w  Kiełpinach koło Wolsztyna.  Był  trzecim z siedmioroga dzieci Franciszka i Jadwigi Rysmann. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej, a następnie do Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Wolsztynie. Po zakończeniu edukacji został powołany do  szkoły oficerskiej w Zambrowie. Po jej ukończeniu został oficerem 55 Pułku Piechoty w Lesznie. Otrzymał posadę nauczyciela w Boguszynie koło Bronikowa. W 1933 roku zawarł związek małżeński, a rok później, został kierownikiem szkoły w Bronikowie. W październiku 1934 roku na świat przyszła pierwsza jego córka  – Maria. Praca w  szkole  była  dla  Stefana  Rysmanna prawdziwą pasją. Dał się poznać jako wspaniały kierownik,  nauczyciel .i organizator życia społecznego. Poza pracą w szkole państwo Rysmannowie organizowali dla młodzieży  kursy  haftowania i   gotowania  dla Młodych Polek oraz kursy introligatorskie  i  stolarskie  dla  chłopców.  W  styczniu  1938  r.  urodziła  się  druga  ich  córka  – Aleksandra. Gdy we wrześniu 1939 roku wybuchła  wojna, Stefan Rysmann powołany został w szeregi 55 Pułku Piechoty i oddelegowany do Kutna. Po klęsce kampanii wrześniowej znalazł  się  w niewoli sowieckiej w  obozie  w  Starobielsku. Zginął wraz z tysiącami polskich oficerów na wiosnę 1940 roku w Charkowie z rąk sowieckich oprawców. Dnia 2 czerwca 2011 roku Zespół Szkół w Bronikowie przyjął Stefana Rysmanna za swojego patrona. Otrzymaliśmy piękny sztandar a przy wejściu do szkoły można podziwiać płaskorzeźbę naszego patrona wykonaną przez, pochodzącego z Bronikowa artystę plastyka Dominika Samola,. Szkoła ma ścisły kontakt z córkami Stefana Rysmanna, dzięki którym otrzymaliśmy wiele cennych dokumentów i zdjęć naszego patrona. Bardzo cenne wychowawczo są też ich spotkania z młodzieżą naszej szkoły, które odbywamy w ramach cyklu „Szkolne spotkania z historią”.

 

 

HYMN SZKOŁY

słowa: Paulina Jurga, Piotr Filipowicz, muzyka: Piotr Filipowicz 

 

1.

 

Na naszej wielkopolskiej ziemi

W niewielkiej wiosce Bronikowo

W rannym słońcu dwór się mieni

Tu historia dzieje się na nowo

A w tym dworku nasza szkoła

Do niej co dzień podążamy

Prąd nauki nas porywa

Na nim w życie wypływamy

 

Dookoła stare drzewa

Pamiętają dziadów losy

Szumem koją nasze dusze

Wspominając dawne czasy

2.

 

A nasz patron - Stefan Rysmann

To porucznik - patriota

On przed wojną uczył dzieci

Jak Ojczyznę swoją kochać

Za tę Polskę oddał życie

Z tysiącami oficerów

Las charkowski jego grobem

W gronie wielkich bohaterów

 

I my dzisiaj Jego śladem

Mając Polskę w serca głębi

Chcemy uczyć się, rozwijać

I miłością zło zwyciężyć